- Vaikų dienos centrai - http://dienoscentrai.kaltanenai.eu -

Įsimintina viešnagė Pamario krašte, kur vanduo kuria gyvenimą…

Kai tik atsirado galimybė keliauti, dalyvaudami projekto „Vaikų dienos centrų veiklos plėtra Švenčionių rajono savivaldybėje. Adutiškis“ veiklose, š. m. birželio 11-12 d. Adutiškio VDC ugdytiniai išvyko į etnokultūrinę – edukacinę išvyką po vieną iš penkių etnografinių Lietuvos regionų – Mažąją Lietuvą. Būtent čia, labai savitame Pamario krašte, galima išskirti kelių etninių kultūrų ištakas, rasti pagoniškos, liuteroniškos ir katalikiškos tradicijos santaką bei pamatyti išlikusius Rytprūsių architektūros statinius.
Pažintis su Pamario kraštu prasidėjo nuo trumpo pasižvalgymo po Šilalės miesto centrą, vėliau pasukus per Šilutės miestą bei patraukus praeitais metais pastatyta estakada virš užliejamo kelio ruožo (išskirtinė Pamario krašto problema – pavasariniai potvyniai), pasiekta ypatinga Lietuvos vieta – Rusnės sala. Ši vietovė, kurią iš visų pusių supa vanduo, yra išties unikalus gamtos kampelis. Ji įsikūrusi vienoje iš Nemuno deltų, ten kur kertasi Atmatos ir Skirvytės upės. Rusnė yra garsi ne tik savo kraštovaizdžiu ar išlikusia senąja medine architektūra – sala pagrįstai tituluojama ir skaniausios rūkytos žuvies sostine. Viešėdami Rusnėje, išvykos dalyviai užsuko į Nemuno deltos regioninio parko lankytojų centrą ir Žvejo muziejų, aplankė Uostadvario švyturį, siurblinę, grožėjosi etnokultūrinio Skirvytės kaimo architektūra. Vakarop išvykos dalyviai atsisveikino su Rusne ir pasuko puošniųjų vėtrungių gimtinės – Kintų – link… Saulėtas, vidurvasario kaitra alsuojantis birželio vakaras neprailgo, nes vos tik pravėrus Kintų Vydūno kultūros centro duris laukė nauji įspūdžiai: apsilankymas šio krašto švietėjo, filosofo, kultūros veikėjo ir publicisto Vydūno (Vilhelmo Storosto) muziejuje, susipažinimas su šios šviesios asmenybės tautos labui nuveiktais darbais bei dalyvavimas edukacinėje programoje „Pasigamink vėtrungėlę“, kurios metu susipažinta su tik Pamario krašto regionui būdingų kuršmarių vėtrungių atsiradimo istorija, simbolių ir spalvų reikšmėmis bei nuspalvintos savosios vėtrungėlės. Neliko neaplankyta ir šalia Kintų girininkijos auganti didžioji Lietuvos tuja – gamtos paminklas (beje, Europoje didesnė tuja auga tik Šveicarijoje). O palydėdami besileidžiančią saulę, vaikai nepraleido progos užsukti į miestelio pliažą bei pasipliuškenti Kuršių marių vandenyse…
Antroji ekskursijos diena Adutiškio VDC ugdytiniams padovanojo įsimintiną apsilankymą Ventės rage bei nuotaikingą susitikimą su čia esančios ornitologinės stoties vedėju ir ne vienos knygos apie paukščius autoriumi Vytautu Jusiu. Tereikia prisiminti, kad Ventės ragas – tai pusiasalis prie Kuršių marių, visai netoli Nemuno upės žiočių, labiausiai žinomas dėl jame esančios praskrendančių paukščių žiedavimo stoties, kurią 1929 m. įkūrė profesorius Tadas Ivanauskas (ši vieta pasirinkta neatsitiktinai – tai labiausiai į vakarus nutolęs Šilutės rajono taškas, pro kurį driekiasi didysis paukščių migracijos kelias). Ventės rago ornitologijos stotyje prieš beveik keturias dešimtis metų ir pradėjo dirbti V. Jusys, kuris noriai pasidalino savo sukaupta ilgamete patirtimi žaismingai ir įdomiai papasakodamas apie įvairius migruojančius paukščius bei jų žiedavimo subtilybes. O kaip nusakyti vaikų džiaugsmą, kai iš jų rankų į dangų pakilo keletas ką tik sužieduotų varnėnų!… Po to – kopimas laiptais į Ventės rago švyturį ir grožėjimasis kitoje marių pusėje besidriekiančia Kuršių nerijos juosta… O atsisveikinus su šia vieta, žingeidžių keliautojų laukė apsilankymas Lietuvos Venecija vadinamame etnografiniame Mingės kaime, kuriame pagrindinę gatvę atstoja upė, ir plaukimas laivu iki Kuršių marių, Ventės rago bei Uostadvario… Ši pramoga buvo paįvairinta lietuvininkų krašto dainomis – vaikai mokėsi jas dainuoti kartu vietine gide Iveta. Na, o antrajai kelionės dienai įpusėjus ir pakeliui dar trumpam stabtelėjus Šilutės miesto bei Švėkšnos miestelio centruose, atsisveikinta su Pamario kraštu, kur vanduo kuria gyvenimą…
Adutiškio VDC ugdytiniai ir Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro pedagogai dėkoja gidei Ivetai Ambrulaitienei, Nemuno deltos regioninio parko, Rusnės K. Banio etnografinės žvejo sodybos – muziejaus ir Kintų Vydūno kultūros centro specialistams, padėjusiems iš arčiau pažinti savitą ir patrauklų Pamario kraštą…